fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Zasiłek pogrzebowy w górę! Do 7000 zł 

Każdy zasługuje na godny pochówek. A w obecnej trudnej sytuacji zasiłek pogrzebowy jest rzeczą niezbędną, ale kwota tego świadczenia - 4000 złotych jest dzisiaj absolutnie niewystarczająca. Szalejąca inflacja spowodowała, iż wszystko zdrożało, wzrosły również koszty związane z organizacją pogrzebu.   

Zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi? 

Państwo powinno być z obywatelkami i obywateli w najtrudniejszych momentach, np. śmierci. Dziś Polki i Polaków często nie stać, aby godnie pochować swoich bliskich. Dlatego też Lewica złożyła w grudniu 2020 r. projekt ustawy, który podnosi kwotę zasiłku pogrzebowego do 7000 złotych.

Falej 071022  

- Coraz więcej osób powtarza, że dla nich to jest podwójna trauma, bo stracili bliską osobę i nie mają jej za co pochować. Rodziny zmarłych muszą szukać pieniędzy, by godnie pochować bliską im osobę, często zadłużając się przy tym. Znam przykłady osób, które na ten cel wzięły kredyty, tzw. chwilówki z bardzo wysokim oprocentowaniem. I to jest dramat tych osób, które po pogrzebie zostają z kolejnym problemem. Prawo do godnego pogrzebu niedługo stanie się przywilejem – mówiła w rozmowie z money.pl Monika Falej

Prócz podwyżki świadczenia projekt Lewicy zakłada również coroczną waloryzację tego świadczenia, wskaźnikiem dotyczącym emerytur i rent, aby co roku ustawodawca nie musiał tej kwoty zmieniać. Tak się działo do 2011 r., kiedy rząd Donalda Tuska obniżył kwotę zasiłku do 4000 zł i jednocześnie zablokował jego waloryzację.  

Zasiłek pogrzebowy. Czy wystarczy? 

- Domagamy się od rządu podwyższenia tego zasiłku. Umożliwi to z jednej strony godne pożegnanie osób, które z tego świata żegnamy, z drugiej strony spowoduje to, że rodziny nie będą potrzebowały zaciągać kredytów na ostatnie pożegnanie – mówił na konferencji prasowej w Bydgoszczy poseł Jan Szopiński

Szopinski 211122

Co na to rząd PiS? Gabinet Mateusza Morawieckiego oficjalnie odrzucił projekt Lewicy, w uzasadnieniu Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej stwierdziło, iż "kwota zasiłku pogrzebowego obowiązująca obecnie w polskim systemie ubezpieczeń społecznych przedstawia się korzystnie na tle podobnych rozwiązań przewidzianych w innych państwach członkowskich UE, zwłaszcza tych o zbliżonym poziomie dochodów ludności".  

2 mld zł na telewizję publiczną PiS znalazł  

Koszt projektu podwyższenia zasiłku pogrzebowego jest szacowany na 3,5 mld złotych. Rządzący co roku są w stanie znaleźć w budżecie 2 mld złotych na dofinansowanie telewizji publicznej, ale wygospodarowania na prospołeczny cel niecałej dwukrotności tej kwoty wydaje się być dla PiS-u rzeczą niemożliwą. 

Kulasek6 copy

- Choć PiS szło do władzy pod hasłem opieki nad najsłabszymi, to jednak w dobie kryzysu, inflacji i nadciągającej recesji seniorzy na niezbyt wiele mogą liczyć. Państwo musi zrobić więcej by ich wesprzeć – podsumował poseł Marcin Kulasek.  

Bezpieczna Rodzina – Bezpieczny Senior 

Podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł jest jednym z elementów polityki senioralnej Lewicy. „Bezpieczny senior” to również: dodatkowa waloryzacja rent i emerytur, „Renta Wdowia”, podniesienie minimalnej renty i emerytury; leki za 5 zł oraz senioralny Bon Turystyczny. 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem